single-image

Zalety Dysków SSD – opłacalna inwestycja

Każdy użytkownik komputera czy laptopa wymaga od swojego sprzętu aby był niezawodny i aby spełniał spełniał jego oczekiwania. Do tych oczekiwań można zaliczyć przede wszystkim szybką pracę, niezawodne działanie oraz cichą pracę komputera. Współczesne czasy wprowadzają tak dynamiczny tryb życia że nie powinno dziwić, że użytkownicy komputerów chcąc nadążyć nad codziennymi obowiązkami a do tego móc cieszyć się komfortowym korzystaniem z systemu wymagają od nich coraz więcej.

Na szczęście te wymagania są jak najbardziej do spełnienia, obecnie coraz więcej nowych sprzętów technologicznych jest do tego przystosowana. Wszystko to nie dzieje się za sprawą żadnego czary mary, nowoczesne komputery oraz laptopy w swoich budowach wyposażone zostały zamiast standardowego dysku HDD jaki dotychczas tam się znajdował w specjalny nośnik pamięci SSD. Dyski te posiadają specjalną konstrukcję, która w znacznej mierze różni się od wcześniej wbudowanych dysków co przekłada się na dużo lepsze efekty pracy komputerów.

Ich działanie opiera się na pamięci flash natomiast w dyskach HDD ich praca opierała się na talerzach mechanicznych.

Pozytywy tego systemu widać gołym okiem już po włączeniu czy też wyłączeniu komputera, które dokonuje się w kilka sekund, nie mówiąc już o otwieraniu plików o większej pojemności, które przy otwieraniu przy wykorzystaniu dysku HDD trwało około 10sekund lub więcej. Przy otwarciu z systemem SSD trwa to zaledwie 3 sekundy a zatem szybciej niż połowę dotychczas przeznaczonego na to czasu. Szybkie działanie SSD można również zaobserwować na przykładzie robienia kopii zapasowej systemu podczas której dysk ten jest w stanie wykonać ją w ciągu 5h, porównując natomiast dysk HDD wykonywanie kopii trwało prawie całą dobę bo ok. 20h, różnica jest zatem dość zaskakująca nieprawdaż? Kolejną zaletą korzystania z dysku SSD jest mały pobór mocy, który wymaga maksymalnie do 5watt, dysk HDD wymagał nawet trzykrotność tej mocy a zatem oszczędność energii nie pozostaje bez znaczenia.

Co więcej osoby, które są właścicielami starszych modeli sprzętów komputerowych czy laptopów posiadających dysk HDD w wewnątrz systemu chcąc usprawnić działanie swoich modeli mogą zakupić osobno dysk SSD. Dzięki temu nie najnowszej generacji sprzęt zyska nowe życie, dzięki dyskowi SSD komputer będzie wykazywał się dużą szybszą pracą i umożliwi dużo szybszy dostęp do plików znajdujących się na nim. Ze względu na różnorodność dostępnych modeli dysków SDD warto przed zakupem skoordynować korzystne firmy kontrolerów jak np. Samsung, Marvell oraz Intel. Najczęściej dyski SSD charakteryzują się rozmiarem 2,5 cala stąd wartym uwagi jest również sprawdzenie jaki SSD będzie odpowiedni do komputera bowiem może może posiadać inny rozmiar co w konsekwencji będzie wymagało specjalnej przejściówki usprawniającej zmontowanie dysku. Jeśli chodzi o pojemność dysku to tak naprawdę wszystko zależy od osobistych potrzeb użytkownika, jeżeli wykorzystujemy komputer do pracy biurowej to pamięć 120GB powinna być wystarczająca, jeśli jednak mamy większe wymagania co do wykorzystywanego komputera to warto zakupić dysk SSD o pamięci 240 GB lub nawet 480 GB. Tak naprawdę im większej oczekujemy pamięci od dysku tym wyższa będzie jego cena niemniej jednak obecnie koszty podzespołów takich jak między innymi dysk SSD spadły stąd różnica w kosztach nie jest aż tak absurdalna. Koszt dysku SSD w zależności od wyboru rozmiaru pamięci będzie kosztował w przedziale od 100 do 200 złotych.

Jak widać zmiana dysku na SSD może naprawdę wiele zmienić w użytkowaniu z komputera, wymienione wyżej korzyści idealnie pokazują różnice pomiędzy dyskami, które po analizie z pewnością przekonają każdego z nas. Tym bardziej biorąc pod uwagę koszt dysku, który w rezultacie jest sporadycznie niski jak na ogrom korzyści jakie dają w związku z jego zakupem.

Artykuł stworzony przez Optima MD – serwis laptopów i drukarek z Częstochowy.

Zobacz również...