single-image

Baterie prysznicowe z deszczownicą – przegląd najciekawszych rozwiązań

Bez względu na to, czy planujemy remont łazienki, czy też aranżujemy ją w nowym domu lub mieszkaniu, powinniśmy mieć na uwadze to, że dziś mamy dostęp do wielu ciekawych rozwiązań. O przynajmniej kilku jeszcze nie tak dawno w ogóle nie było mowy. Inne znajdowały się już w sprzedaży, mogły jednak odstraszać potencjalnych kupujących dość wygórowanymi cenami. Szukając opcji idealnej dla siebie warto przyjrzeć się nowościom. Może się okazać, że są spełnieniem naszych marzeń, a jednocześnie charakteryzuje je przystępność cenowa. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania może być bateria prysznicowa z deszczownicą.

Deszczownica – próba definicji

Deszczownica nazywana też niekiedy deszczownią jest jednym z elementów nowoczesnych systemów prysznicowych. Może pojawić się zarówno w systemach natynkowych, jak i podtynkowych, zawsze występuje przy tym w towarzystwie słuchawki natryskowej. Kształt tej słuchawki bywa dziś dość zróżnicowany. W sprzedaży dostępne są zarówno modele miniaturowe, jak i okrągłe słuchawki nawiązujące do klasycznych rozwiązań. Deszczownica może być przy tym także elementem dodatkowym. W takim wypadku przeważnie montowana jest na drążku, choć w systemach podtynkowych możemy zaobserwować również tendencję do umieszczania jej na ścianie, a nawet na suficie.

Czarny podtynkowy zestaw prysznicowy z sufitową deszczownicą
Czarny podtynkowy zestaw prysznicowy z sufitową deszczownicą

Deszczownice natynkowe i podtynkowe – przegląd możliwości

Bateria prysznicowa z deszczownicą może zostać umieszczona zarówno w systemie natynkowym, jak i podtynkowym. Oba rozwiązania cieszą się zresztą porównywalną popularnością. Deszczownica w zestawie natynkowym przeważnie jest podstawowym natryskiem ręcznym i charakteryzuje się dużą głowicą. Tak jej umocowanie, jak i wysokość, na jakiej się znajduje, mogą podlegać łatwej regulacji. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wtedy, gdy mamy do czynienia z deszczownicą umocowaną na drążku. Takie mocowanie jest stałe i połączone z baterią, nie ma więc opcji zmiany jego wysokości. Decydując się na tą opcję wiele osób minimalizuje dyskomfort inwestując w jeszcze jeden natrysk ręczny.

W zestawach podtynkowych na ścianie można dostrzec tylko te jego elementy, które są niezbędne do komfortowego korzystania z baterii. Poza deszczownicą są to sama bateria oraz prysznic ręczny. Umiejscowienie deszczownicy należy wskazać już na etapie instalowania zestawu. W zależności od potrzeb można zdecydować się przy tym zarówno na deszczownicę ścienną, jak i na sufitową. I tu wysokość deszczownicy jest stała, a jej ewentualna zmiana wymaga rozbierania całej instalacji.

Najbardziej popularne rodzaje deszczownic

Sprzedawcy baterii prysznicowych z deszczownicą stosują różne kryteria podziału. Przeważnie zwraca się jednak uwagę na cztery rodzaje deszczownic. Deszczownice natynkowe ruchome montuje się na drążku i łączy z baterią poprzez wykorzystanie elastycznego węża. Modele natynkowe stałe także są montowane na drążku, tu jednak mamy do czynienia ze stałym połączeniem z zamontowaną na ścianie baterią.

Klasyczne deszczownice podtynkowe to modele w całości znajdujące się pod ścianą. Na ścianie albo na suficie można, w związku z tym, zauważyć jedynie ramię deszczownicy oraz jej głowę. Innym wariantem są deszczownice podtynkowe sufitowe. Te montuje się nie w ścianie, ale w podwieszanym suficie. Ich atutem jest ciekawy, nowoczesny wygląd, choć należy liczyć się z tym, że będą się sprawdzać przede wszystkim w wysokich i dość dużych łazienkach.

Zakup deszczownicy – o tym warto pamiętać

Choć w sprzedaży dostępne są same deszczownice, osoby mające doświadczenie w aranżacji łazienki i pracach montażowych odradzają ich zakup. W ich przekonaniu znacznie lepszym pociągnięciem wydaje się inwestycja w baterię prysznicową z deszczownicą. Takie rozwiązanie jest nie tylko ciekawsze pod względem estetycznym, ale i bez porównania mniej awaryjne. Jeszcze przed zakupem dobrze jest też zadać sobie pytanie, czego oczekujemy od deszczownicy. W sprzedaży nie brakuje nieco droższych rozwiązań o dodatkowych funkcjach. Tu warto wspomnieć choćby o regulacji strumienia wody oraz o możliwości jego efektywnego podświetlenia.

Zobacz również...