single-image

Jak odnowić schody drewniane

Schody drewniane oczywiście prezentują się bardzo elegancko i na pewno będą dobrym wyborem dla tych, którzy stawiają na klasyczne wnętrza. Natomiast z czasem drewno też będzie ulegać zniszczeniu i jego wygląd będzie gorszy. Pojawiają się zarysowania, spękania, starte stopnie czy zniszczony lakier. W tej sytuacji okładziny schodów betonowych w formie drewna mogą szpecić wnętrze, zamiast je upiększać. Niekiedy mogą nawet takie stopnie stać się niebezpieczne. W tej sytuacji pojawia się pytanie jak o takie schody zadbać i jak będzie można przeprowadzić ich renowację.

Miejsce silnie eksploatowane – zadbaj o ich stan

Schody to miejsce, które jest mocno eksploatowane więc ryzyko zniszczenia schodów jest spore i nie powinno to nikogo dziwić, że ulegają one uszkodzeniu. Dlatego warto o nie zadbać i w odpowiednim momencie dobrze będzie przeprowadzić ich remont, by wygląd i stan techniczny został naprawiony. W Pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie oglądać wszystkie elementy schodów i sprawdzać czy nie będzie tam różnorakich szpar w stopniach czy niedoskonałości pomiędzy poszczególnymi elementami schodów. Czasami jednak te niedoskonałości nie będą dobrze widoczne, dlatego w tej sytuacji trzeba zadbać o to, by do oględzin wykorzystać dobrą latarkę i faktycznie ze stanem technicznym schodów się dobrze zapoznać. Wszystkie szpary należy uzupełnić kitem do drewna, który można kupić gotowy w kartuszach. To masa elastyczna w formie kremu, która będzie po wyschnięciu robić się twarda. Po tym jak zostanie utwardzona można ją szlifować i malować. Charakteryzuje się dobrą przyczepnością i dlatego uzupełnienie niedoskonałości w schodach nie powinno być problemów. Kit do drewna obecnie pojawia się w sprzedaży w najbardziej popularnych kolorach jeśli chodzi o to jak prezentuje się drewno.

odnawiamy schody drewniane

Przygotowanie podłoża

Jeśli na schodach będzie nakładany materiał, który będzie miał go zabezpieczyć konieczne będzie stworzenie odpowiednich takich warunków, w których podłoże będzie przygotowane do nakładania konkretnych materiałów. Z drewna będzie trzeba usuwać starą farbą, najlepiej wykonać ługowanie, które rozpuści powłokę malarską. Potem wykonuje się cyklinowanie, szlifowanie papierem ściernym, by uzyskać gładką powierzchnię. Następnie będzie można na podłożu nakładać konkretne materiały takie jak lakier, olej czy farbę w zależności od tego jaką estetykę będzie się chciało uzyskać. Jeśli nakładany będzie lakier będzie trzeba to zrobić przynajmniej w trzech warstwach, by uzyskać powłokę odpowiedniej grubości i elastyczności.

Jak poradzić sobie ze skrzypieniem?

Przy renowacji warto także zadbać o to, by usunąć skrzypienie i tutaj bardzo ważne będzie to, by ograniczyć ten problem przez dokręcenie wszystkich elementów. Skrzypienie to bowiem wynik złego spasowania i efekt tarcia drewna o gwoździe, dlatego to trzeba usunąć, by i problem skrzypienia schodów został pokonany. Na pewno przy renowacji jeśli taki objaw się pojawi jego usunięcie będzie miało faktycznie istotne znaczenie, by uzyskać dobre efekty renowacji.

1 Comment
  1. Robi 2 lata ago

    Polecacie coś do ich pielęgnacji?

Komentarze są wyłączone.

Zobacz również...