single-image

Jak wybrać idealną markizę tarasową

Na tarasie poświęcamy sporo czasu na odpoczynek. Miło jest po ciężkim dniu w pracy czy szkole wyjść na taras i w ciszy poczytać książkę, a może nawet spędzić tam czas ze znajomymi, relaksując się w spokoju. Tarasy i balkony są najczęściej umieszczane z południowej lub południowo-zachodniej strony budynku, w związku z czym pokoje mają naturalne oświetlenie, a taras i balkon spełniają funkcję wypoczynkową, jednak w bardzo ciepłe dni, kiedy jest silne nasłonecznienie to mocne promienie słoneczne mogą nam przeszkadzać.

Jak wiadomo latem są bardzo nieznośne i nagrzewają pokoje sąsiadujące z tarasem, a z kolei na tarasie nie da się wysiedzieć. Z pomocą nam mogą przyjść markizy tarasowe. Markiza będzie chronić nas nie tylko przed silnym nasłonecznieniem, ale także przed deszczem albo silnym wiatrem. Spełni także funkcję estetyczną, będzie ozdobą naszego domu. Firmy produkujące ten rodzaj osłon mają w swojej ofercie bogatą gamę kolorystyczną tkanin. Dobór koloru zależy od wykończenia domu, tarasu oraz od naszych indywidualnych preferencji. Poza walorami estetycznymi należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonana jest osłona.

Użyty materiał do produkcji powinien być odporny na wilgoć, zabrudzenia, siłę wiatru oraz powinien odbijać szkodliwe promienie słoneczne. Tkanina musi być gruba, mocna i impregnowana. Wyroby renomowanych firm wykonane są z gęstotkanego poliakrylu barwionego w masie, a tanie z polipropylenu barwionego powierzchniowo, w związku z tym barwnik może ścierać się w miarę użytkowania. Impregnowany materiał jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż zapobiega powstawaniu pleśni, butwieniu oraz zmniejsza przywieranie kurzu. Warto zastanowić się czy chcemy przyciemnić cały taras czy tylko jego część, pozostawiając niezacieniony kawałek, na którym możemy się opalać. Można wcześniej rozeznać się w temacie i dowiedzieć się jak wygląda nasłonecznienie, gdzie pojawia się cień w porę upływu dnia. Markiza tarasowa posiada ramiona przegubowe, a to oznacza, że jest możliwość częściowego wysunięcia poszycia przy zachowanym kącie nachylenia. Innym, na pewno tańszym rozwiązaniem są markizy balkonowe, czyli z bocznymi ramionami- cechuje je mniejszy wymiar wysięgu, tj. szerokość markiz balkonowych waha się w granicach od 100 do 500 cm, a markiz tarasowych od 200 do 700 cm.

pyszna przekąska na balkonie

Markizę przymocowuje się do ściany, do płyty balkonu powyżej lun krokwi. Wyróżniamy trzy rodzaje markiz tarasowych: kasetowe, półkasetowe i zwykłe bez kaset. Wersja markiz kasetowych jest najlepszym wyborem, gdyż są najbardziej trwałe i będą służyć przez długie lata użytkowania. Są schowane w kasetach, a więc nie są narażone na szkodliwe czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, słońce, deszcz, grad, które mogą je zniszczyć. Jeśli chodzi o markizy bez kaset warto montować je pod zadaszeniem  i zwrócić uwagę jaki jest sposób demontażu, jeśli wcześniej będziemy wiedzieć jak to zrobić to zimą zabezpieczenie stanie się szybsze i prostsze. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na pewno na sposób sterowania, są markizy sterowane ręcznie, ale i też takie sterowane pilotem. Droższe modele posiadają  dodatkowe czujniki wiatru lub słońca.

Zobacz również...