single-image

Idealne biurko dla nastolatka – jak wybrać biurko młodzieżowe

Mając w domu nastolatka, a zarazem ucznia musimy stanąć przed wyborem jakie biurko zakupić, aby spełniło jego oczekiwania. Biurko jest najważniejszym meblem przy, którym dziecko spędzać będzie bardzo dużo czasu. Ustawienie biurka powinno być takie, by dostarczało odpowiednią ilość światła słonecznego. Uczeń siedząc przy biurku odrabiając lekcje nie może sobie zasłaniać światła.

Biurko może stać przodem lub bokiem do okna, ale nie może stać przy samej ścianie, gdzie nie ma dostępu do naturalnego światła słonecznego. Odpowiednio dobrane biurko zapewni młodemu człowiekowi komfort użytkowania i zadba o rozwijający się jeszcze kręgosłup. Dziecko nie tylko odrabia lekcje przy biurku, ale także jest to miejsce, gdzie postawić może komputer. Wybierając biurko do pokoju nastolatka powinniśmy zdecydować się na taki mebel, który będzie zarówno praktycznym jak i estetycznym rozwiązaniem. Ważne jest, aby biurko było odpowiednich rozmiarów, tak by spokojnie zmieścił się na nim komputer.

Młodzi ludzie dużo korzystają z komputera. Używają go do nauki, ale nie tylko, gdyż w wolnej chwili także grają w swoje ulubione gry. Jeżeli dziecko posiada laptop to potrzebne jest tylko miejsce na biurku, a jeśli jest posiadaczem komputera stacjonarnego to  należy znaleźć jeszcze miejsce pod biurkiem, ponieważ na biurku potrzebne jest miejsce na monitor, a pod biurkiem na komputer. Ważne jest, aby biurko posiadało szuflady i półki co jest bardzo przydatne na różne przybory szkolne. Przy wyborze biurka istotne jest zwrócenie uwagi na wzrost nastolatka. Dobrze dopasowane biurko pod wzrost użytkownika zapewni ochronę młodego kręgosłupa. Jeśli wysoka osoba musiałaby siedzieć przy niskim biurku to niestety odbiłoby się to katastrofalnie na kręgosłupie tego młodego człowieka. Działa to też w drugą stronę, czyli niska osoba nie powinna siedzieć przy wysokim biurku. Należy o tym pamiętać, ponieważ jest to bardzo ważne dla zdrowia dziecka.

Nastolatek uczy się przy biurku

Jak sprawdzić czy dane biurko jest odpowiednie? Otóż, nie należy kierować się standardowymi wymiarami, tylko samemu sprawdzić przy, którym biurku będzie najwygodniej się siedzieć. Istotne jest, by podczas siedzenia przy wyprostowanych plecach i opartych rękach o blat, a nogach o podłogę kąt między ramieniem, a przedramieniem i kąt między  podudziem, a łydką był prosty, bo jeśli nie będzie to w takim przypadku plecy będą się męczyć, a odcinek kręgosłupa lędźwiowego będzie bardzo obciążony. Idealnym rozwiązaniem będzie biurko z regulowanym poziomem blatu. W przypadku jeśli planujemy zakup biurka dla dziecka to takie z regulowaną wysokością blatu będzie rosło wraz z nim, a jeśli z biurka chce korzystać dorosły to może ustawić poziom tak, by jak najbardziej ergonomicznie dostosować biurko i zapewnić sobie komfort użytkowania.

Wybierając biurko trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kolor. Dobrze jest dopasować kolor biurka do aranżacji całego pomieszczenia i tego jakiego koloru są pozostałe meble. Kolor biurka ma znaczenie, gdyż dziecko może wybrać biurko w takim odcieniu, który jest jego ulubionym, a wtedy miło mu będzie pracować przy nim. Ważne jest, by nastolatek mógł sam wybrać model biurka, ponieważ to on będzie go użytkował, ale zadaniem rodzica jest sprawdzenie czy dane biurko spełnia wszystkie potrzebne kryteria.

2 komentarze
  1. Mariola 4 lata ago

    Dzięki przydatny poradnik!

  2. Adam 3 lata ago

    Najważniejsze to mieć odpowiednio dużo przestrzeni na nogi wtedy komfort dużo większy dziecko nie męczy się tak.

Komentarze są wyłączone.

Zobacz również...