single-image

Aplikacja księgowa czy biuro rachunkowe – co wybrać?

Trudno mówić o powodzeniu przy prowadzeniu firmy, jeśli nie zatroszczymy się o to, aby obsługa księgowości stała na możliwie jak najwyższym poziomie. Dziś osiągnięcie tego celu jest możliwe na wiele sposobów. Nadal przoduje kontrakt podpisany z biurem rachunkowym. Coraz częściej zwraca się jednak uwagę również na prowadzenie rozliczeń przez Internet, czy to za pomocą aplikacji księgowej, czy to z wykorzystaniem innych form. Warto więc dowiedzieć się, który sposób prowadzenia księgowości okaże się najlepszą opcją w naszym przypadku.

Biuro rachunkowe – przegląd zalet i wad

Biura rachunkowe proponują dziś szeroki wachlarz usług. Na pierwszy plan wysuwa się to, że oferują prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, mogą jednak wspierać przedsiębiorcę także przy prowadzeniu księgi rachunkowej oraz przygotowywaniu deklaracji podatkowych. Biura chętnie wysyłają też same deklaracje oraz pliki JKP do odpowiednich urzędów. Współpracujący z nimi przedsiębiorcy nie są jednak zwolnieni z jakichkolwiek obowiązków. Muszą dostarczać pracownikom biura wszystkie te dokumenty, które umożliwiają im świadczenie swoich usług na najwyższym poziomie. Przeważnie ma to miejsce raz w miesiącu, a forma przekazania dokumentów jest określana z wyprzedzeniem w zawartej umowie.

Prowadzenie księgowości z wykorzystaniem możliwości biura rachunkowego nieprzypadkowo cieszy się dużą popularnością. To biuro odpowiada za poprawne wypełnienie deklaracji, jego pracownik jest więc odpowiedzialny za rozliczenie się z urzędem skarbowym. Przedsiębiorcy doceniają także możliwość uzyskania wsparcia ze strony księgowego, który jest doświadczony i kompetentny. Wsparcie to pozwala na szybką reakcję w sytuacjach kryzysowych. Niejednokrotnie umożliwia też poznanie całkiem nowych sposobów na tańsze prowadzenie firmy w legalny sposób.

Nie oznacza to jednak, że wspomniana współpraca jest wolna od wad. Trudno nie zwrócić uwagi choćby na to, że osoby zainteresowane nią mogą mieć problem z tym, że ważne dane dotyczące kondycji finansowej firmy przedostają się poza nią. Problematyczne mogą być także obowiązki związane z przekazywaniem dokumentów. Nie da się też ukryć, że rozliczne zalety biur rachunkowych ujawniają się przede wszystkim wtedy, gdy współpracuje się z najlepszymi. Tymczasem na wybór konkretnego podmiotu wpływają także takie czynniki, jak choćby koszt współpracy i lokalizacja biura, to zaś sprawia, że pojawia się ryzyko współpracy z mniej wiarygodnym podmiotem.

skoroszyty księgowe

Zalety i wady aplikacji księgowej

Coraz modniejsze w ostatnich latach aplikacje księgowe są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które marzą o samodzielnym prowadzeniu księgowości. Osoby te przeważnie nie mają na tyle rozbudowanej wiedzy i umiejętności, aby robić to bez jakiegokolwiek wsparcia. Podręczna aplikacja jest jednak cenną pomocą. Najczęściej oprogramowane pozwala na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną pozwalając przedsiębiorcy na sprawne zarządzanie należącymi do niego plikami. Dzięki specjalnym algorytmom samodzielne prowadzenie rachunkowości jest znacznie łatwiejsze niż w innych okolicznościach. Bardziej rozbudowane programy pozwalają także na przygotowywanie deklaracji podatkowych, a nawet – na ich automatyczne wysyłanie do urzędu skarbowego.

Mówienie o tym, że aplikacje księgowe są rozwiązaniami dla każdego, stanowi pewne uproszczenie. Dobrze jest więc mieć świadomość, że korzystanie z nich ma sens przede wszystkim, gdy ma się pewne pojęcie nie tylko o księgowości, ale i o podatkach. W przeciwieństwie do biura rachunkowego aplikacja nie rozwiąże wszystkich problemów. Jest jednak wygodnym narzędziem, za które należy zapłacić bez porównania mniej.

Biuro rachunkowe online – czas na kompromis?

Tak aplikacje księgowe, jak i biura rachunkowe w ich klasycznym wydaniu to propozycje, które kojarzą się nie tylko z licznymi zaletami, ale i pewnymi mankamentami. Coraz częściej mówi się więc o interesującym rozwiązaniu alternatywnym, bo właśnie na takie miano zasługuje biuro rachunkowe online. Kontakt z tego rodzaju podmiotem jest często opisywany jako rozwiązanie niemal idealne. Jego wygoda jest porównywalna z tą, jaką może nam zagwarantować internetowa aplikacja do prowadzenia księgowości. Nadal mamy jednak do czynienia z ludźmi, którzy mogą pochwalić się imponującą wiedzą i doświadczeniem, a co za tym idzie – komfort współpracy może być porównywany z tym, jaki jest w stanie zaproponować klasyczne biuro rachunkowe. Kontakty odbywają się przy tym online – są szybkie, nowoczesne i bezpieczne.

Tekst opracowany przy współpracy z biurem rachunkowym Tax Bonus z Dąbrowy Górniczej.