single-image

Jak bezpiecznie korzystać ze smartfona

W dzisiejszych czasach większość osób korzysta ze smartfonów. Smartfon to taki mały komputer, który spełnia też funkcję telefonu. Na smartfonie można grać w gry, wysyłać z niego maile, przeglądać internet czy rozmawiać ze znajomymi przez komunikatory.

Jeszcze 15 lat temu było to nie do pomyślenia – telefon służył tylko do dzwonienia i pisania smsów. Telefony nie były też tak drogie jak dzisiaj – obecnie dobrej klasy smartfon może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo takiego urządzenia. A przy okazji mieć świadomość wszystkich niebezpieczeństw, które na nas czyhają podczas jego używania.

Szkło hartowane na smartfona

Musimy pamiętać o tym, że używanie tego typu urządzeń może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Przede wszystkim trzeba być świadomym różnych zagrożeń, które występują w sieci i mają związek ze smartfonami. Istnieje kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować podczas korzystania z takiego urządzenia.

Ważne jest to, aby pobierać aplikacje tylko ze sprawdzonych źródeł. Dzięki temu nie narazimy się na instalację złośliwego oprogramowania, które może wyrządzić szkodę nam i naszemu smartfonowi. Mam na myśli na przykład programy, które wykradają dane do logowania. Łatwo w ten sposób zostać okradzionym poprzez włamanie na konto, czy też na profil na Facebooku. Ostatnio dużo się słyszy o podszywaniu się pod znajomych na Facebooku i wyłudzaniu pożyczek pieniężnych. Tak samo jeśli chodzi o klikanie linków w Internecie, czy też na portalach społecznościowych. Wiele nieznanych linków może ukrywać wirusy czy złośliwe oprogramowanie.

Pamiętajmy też o tym, aby nie logować się do nieznanych nam otwartych sieci Wi-Fi. W takiej sieci bez problemu hakerzy mogą wykraść nasze dane do logowania. Dlatego najbezpieczniej jest korzystać z Internetu w smartfonie tylko na podstawie domowej sieci Wi-Fi albo transmisji danych z sieci komórkowych, która jest przypisana do naszego numeru telefonu. Warto też każdorazowo wylogowywać się z portali, z których korzystamy przez komórkę.

Ostatnią istotną kwestią techniczną jest blokowanie ekranu smartfona, najlepiej poprzez użycie kodu bądź odcisku palca. Dzięki temu zamykamy hakerom dostęp do naszego telefonu. Nie musimy się też obawiać o to, że wykonamy przypadkowe połączenia czy inne niechciane operacje na urządzeniu.

Zadbajmy też o to, aby nasz smartfon służył nam jak najdłużej. W tym celu warto zaopatrzyć się w szkło hartowane, które przyklejamy na ekran jako dodatkową ochronę przed uszkodzeniem. Oprócz ochrony przed zarysowaniami, jest ono bardzo przydatne przy upadku telefonu z większej wysokości. Jest mała szansa, że stłuczemy ekran – raczej stłuczemy tylko to ochronne szkło. Równie ważne co szkło jest dobre etui. Etui ma także funkcję ozdobną – na rynku znajdziemy ogromny wybór różnych etui do telefonów – od plastikowych, przez silikonowe, aż po eleganckie skórzane wzory. Każdy znajdzie coś dla siebie – a przy okazji zadba o ochronę swojego smartfona przed zarysowaniami czy zadrapaniami.

Zobacz również...