single-image

Jak drukować tanio i wydajnie

Urządzenia drukujące to dzisiaj chleb powszedni w wielu domach i przedsiębiorstwach. Drukujemy dużo i chcemy przy tym, aby koszty drukowania były jak najmniejsze. Niestety z kosztami eksploatacji nie jest różowo, wielu użytkowników dowiaduje się o konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów dopiero, gdy przychodzi do pierwszej wymiany tuszu, tonera lub bębna – czyli podstawowych materiałów eksploatacyjnych do drukarek atramentowych lub laserowych. W poradniku przedstawimy dwie najważniejsze kwestie, które warunkują tanie i wydajne drukowanie.

Zacznij od zakupu drukarki z tanimi materiałami eksploatacyjnymi

Przygodę z tanim drukowaniem musisz rozpocząć od wyboru urządzenia, które będzie optymalne pod względem wykorzystania materiałów eksploatacyjnych. W przypadku drukarek atramentowych nie kupuj urządzeń, które w jednym wkładzie mają zintegrowane wszystkie kolory lub w modelu 2 wkładowym, gdzie 3 kolory czyli żółty, czerwony i niebieski są razem w jednym pojemniku. Gdy jeden z kolorów skończy się, bez względu na zasobność pozostałych dwóch, będzie trzeba zakupić całą kasetę drukującą, a to większe koszty. Kupując urządzenie sprawdzaj, czy każdy kolor ma oddzielną kasetę drukującą, czyli najczęściej będą to 4 wkłady o kolorach odpowiednio czarnym, czerwonym, niebieskim i żółtym. W niektórych drukarkach mogą się zdarzyć jeszcze kolory rozszerzone, od 1 do nawet 4-5 dodatkowych pojemników. W typowych domowych czy firmowych rozwiązaniach w zupełności wystarczają zestawy 4-pojemnikowe.

dziewczyna wybiera drukarkę w sklepie internetowym

Kupując urządzenie sprawdzaj jakie są ceny oryginalnych materiałów eksploatacyjnych, jak również zobacz czy są dostępne odpowiednie zamienniki i w jakich przedziałach cenowych są dostępne. Jest to ważne, aby jeszcze przed zakupem urządzenia dokonać oględzin potencjalnych kosztów eksploatacji, po zakupie będzie już za późno na jakąkolwiek reakcję, czy reklamację urządzenia, choć w praktyce możemy odstąpić od umowy zakupu do 14 dni, ale w przypadku zakupu na firmę nie będzie to już takie proste, jak w przypadku zakupu typowo konsumenckiego.

Wybierz zamienniki zamiast oryginałów

Oryginalne materiały uważane są przez wielu za najlepsze i praktycznie ci ludzie nie decydują się na inne możliwości. Taki punkt widzenia ogranicza możliwości uzyskania efektów na poziomie znanym z oryginałów, ale przy znacznie mniejszych kosztach. Faktycznie producenci drukarek nie produkują jakichś nadzwyczaj wymyślnych wkładów do drukarek, bazują również na surowcach, które są ogólnodostępne i które mogą być wykorzystane do produkcji alternatywnych tuszów czy tonerów. Co powoduje, że oryginały są tak drogie? Cena oryginału to głównie logo producenta oraz piękne opakowanie. Producenci niższe ceny drukarek rekompensują wyższymi cenami materiałów eksploatacyjnych. Na rynku jednak istnieją alternatywy, które mogą nawet dorównywać jakościowo oryginałom.

Wybierając w sklepie internetowym zamiennik do drukarki musisz zwrócić uwagę na kilka tematów. Najważniejsze, to czy kupujesz zamiennik w sprawdzonym sklepie, który ma doświadczenie w handlu materiałami do drukarek. Po drugie, szerokość oferty, czym sklep posiada więcej dostępnych produktów, tym lepiej o nim świadczy. Po trzecie, gwarancja, czytaj uważnie warunki gwarancyjne. W sklepach internetowych z tuszami sprzedawane są rozmaite warianty zamienników, od markowych jak Activejet, Actis, Asarto lub Orink, aż po marki własne danego sklepu. Zwracaj bacznie uwagę na producenta zamienników, zapoznaj się z jego doświadczeniem oraz warunkami sprzedaży. Pamiętaj, że jeżeli masz problem w wyborze zamiennika, poproś obsługę sklepu internetowego, aby doradziła optymalne rozwiązanie. Po to w końcu są, aby poprowadzić cię za rączkę, w przypadku gdy twoja wiedza jest niewystarczająca, aby samodzielnie dokonać optymalnego zakupu zamiennika do drukarki. W trakcie rozmowy szybko zorientujesz się, czy masz do czynienia z profesjonalistami, czy z amatorami. Taka rozmowa bywa także pouczająca więc warto z takich możliwości korzystać jeśli są dostępne.

W kolejnych poradnikach przejdziemy do bardziej zaawansowanych metod oszczędzania na drukowaniu.

Zobacz również...