Szczepienia ochronne przed podróżą.

szczepienia2

Wybierając się do innej strefy klimatycznej niż ta, w której mieszkamy, nasz organizm jest bardziej narażony na działanie chorób zakaźnych. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto pomyśleć o szczepieniach ochronnych przed podróżą, a podczas jej trwania o przestrzeganiu zasad higieny.

My, jako odpowiedzialne i świadome zagrożeń osoby, udające się do krajów azjatyckich, postanowiliśmy również zafundować sobie pakiet szczepień ochronnych. Jak to się mówi, lepiej zapobiegać niż leczyć. Wszystkie konsultacje, kwalifikacje i szczepienia uzyskaliśmy w Centrum Medycyny Podróży, mieszczącym się w Centrum Medycznych Hipokrates w Tychach.
Po przewertowaniu internetu w poszukiwaniu informacji oraz konsultacji z lekarzem zdecydowaliśmy się zaszczepić przyciwko:

wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B
WZW A: 2 dawki w schemacie 0/6-12 miesiąc, koszt dawki 170zł
WZW B: 3 dawki w schemacie 0/1/6 miesiąc, koszt dawki 65zł
WZW A+B można również przyjąć pierwszą i ostatnią dawkę jednocześnie co obniża koszty, WZW A+B 185zł.
U nas wyglądało to tak, że po przyjęciu pierwszej dawki WZW A+B uświadomiliśmy sobie, że w szkole byliśmy szczepieni przeciwko WZW B (3 dawki), dzięki czemu uniknęliśmy kolejnych 2 dawek. Warto więc PRZED szczepieniami przejrzeć książeczkę zdrowia dziecka. Poinformowano nas, że ta dodatkowa dawka, którą przyjęliśmy przeciwko WZW B, nie wpłynie negatywnie na nasz organizm i możemy ją potraktować jako dawkę przypominającą po ok. 15 latach :)
wściekliźnie: 3 dawki w schemacie 0/7/28 (21) dzień + 1 dawka przypominająca po roku, koszt dawki: 160zł
tężcowi, błonicy i chorobie Heinego-Medina: 1 dawka przypominająca przed wyjazdem, koszt: 110zł
durowi brzusznemu: 1 dawka, przynajmniej tydzień przed wyjazdem, koszt: 210zł

Całkowity koszt szczepień w naszym wypadku wyniósł 1315zł od osoby. Ceny szczepień w różnych placówkach, mogą się znacznie różnić, dlatego warto porównać dostępną na rynku ofertę. Dodatkowo koszty mogą wzrosnąć o koszt kwalifikacji do szczepienia, które polega na przebadaniu pacjenta przez lekarza bezpośrednio przed podaniem szczepionki i wystawieniu pozytywnej opinii na temat jego zdrowia. Placówka, z której usług korzystaliśmy, takową kwalifikację przed szczepieniem (w ich placówce) wystawiała nieodpłatnie.

Pokłute łapki.

Pokłute łapki.

Wybierając na wakacje lub urlop do krajów tropikalnych, do odpowiedniej placówki najlepiej zgłosić się ok. 8 tygodni przed wyjazdem. My zrobiliśmy to dużo wcześniej, ze względu na fakt, że nasza podróż ma potrwać ok. 2-3 lat, więc zależało nam na przyjęciu wszystkich dawek, wybranych przez nas szczepień. Podobno zapewnia to utrzymanie odporności na poszczególne choroby, w dłuższym okresie czasu. Wysoce prawdopodobne, że jadąc na 2-3 tygodniowy urlop, lekarz zaleci odpowiednie szczepienia w okrojonej liczbie dawek.

Wszystkie z powyższych szczepionek podawane są domięśniowo, a zabieg jest raczej bezbolesny. Po każdym szczepieniu można czuć lekkie osłabienie, a kończyna w obrębie której nastąpiło podanie pobolewać przez 1-2 dni. Jednorazowo można przyjąć maksymalnie 4 różne szczepionki, odpowiednio do liczby kończyn, po jednej na każdą.

„Żółta książeczka”.

Podczas pierwszego szczepienia powinniśmy dostać w gratisie Międzynarodową Książeczkę Szczepień, zwaną inaczej “żółtą książeczką”, w której osoba podająca nam szczepionkę odnotuje ten fakt. Książeczka jest oficjalnym dokumentem, który w przypadku niektórych szczepień obowiązkowych (np. żółta febra) jest sprawdzany podczas przekraczania granic państwowych (nas to akurat nie obowiązuje). Książeczka może być również pomocna w diagnostyce i leczeniu, w przypadku zachorowania podczas podróży.

Profilaktyka malaryczna.

Podczas konsultacji z lekarzem z Centrum Medycyny Podróży, przedyskutowaliśmy również temat profilaktyki malarycznej w czasie podróży. Jak się okazuje, opracowano nową metodę walki z malarią (podobno skuteczną), zgodnie z którą przyjmowanie Malarone (lub innego środka przeciwko malarii) rozpoczynamy dopiero w przypadku wystąpienia pierwszych symptomów choroby, tj. gorączka z dreszczami i potami, ból głowy i mięśni, osłabienie i ogólne złe samopoczucie. Objawy te mogą również sygnalizować inną chorobę, np. grypę, dlatego oprócz rozpoczęcia przyjmowania leku, koniecznie musimy udać się do najbliższej placówki medycznej, celem zbadania przez specjalistę.

Artykuł został napisany na podstawie własnych doświadczeń, rozmowy z lekarzem oraz internetu i w żadnym wypadku nie jest poradnikiem medycznym.